INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Hieronim Orzechowski h. Oksza  

 
 
ok. 1670 - ok. 1725
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Orzechowski Hieronim h. Oksza (ok. 1670 – ok. 1725), działacz sejmikowy, kasztelan przemyski. Był synem Samuela (zob.) i prawdopodobnie Barbary z Jaruntowskich, bratankiem Franciszka (zob.). Przez ojca i stryja wcześnie wprowadzony w życie polityczne ziemi przemyskiej i sanockiej, po raz pierwszy (jako podczaszy «bilski») wystąpił na sejmiku w Wiszni w r. 1692. Związany był z wojskowo-dworskim otoczeniem króla Jana III, który przekazał O-emu 3 X 1692 w Żółkwi instrukcje do sejmiku w Wiszni. Ok. r. 1694 został kapitanem pułku piechoty znaku królewskiego. W r. 1696 podpisał na sejmiku w Wiszni akt konfederacji po śmierci Jana III i na tymże sejmiku został sędzią kapturowym i posłem do hetmanów koronnych. W kilka lat później, w r. 1707, został komisarzem dla nadzoru prowiantowania wojsk carskich w ziemi sanockiej. Sejmik wiszeński powierzył O-emu w r. 1712 (23 II) funkcję sędziego skarbowego, w rok później O., jako poseł z sejmiku, przekazywał Augustowi II prośby szlachty woj. ruskiego o zwołanie sejmu. W t. r. (1713) został podstolim lwowskim. Ponownie posłował do króla w r. 1715 z oświadczeniem wierności sejmiku wiszeńskiego. Został także (9 X) komisarzem do koekwacji taryfy, a w miesiąc później sejmik zlecił mu opiekę nad aktami grodzkimi i ziemskimi sanockimi, przydając na czas trwania konfederacji tarnogrodzkiej straż. Dn. 12 XII 1716 został mianowany kasztelanem przemyskim. Jako senator brał udział w pracach sejmiku woj. ruskiego, sprawując w r. 1722 funkcję przewodniczącego komisji do wysłuchania rozliczeń podatkowych, przewodnicząc sądowi «boni ordinis» (w Przemyślu, w lutym 1724) lub samemu sejmikowi (11 IX 1725, w Wiszni). Kilkakrotnie sejmik przyznawał mu wynagrodzenie, np. w r. 1719 za poselstwa do króla, w r. 1725 za marszałkowanie sądowi «boni ordinis». Po ojcu odziedziczył Izdebki w ziemi sanockiej i folwark Kondratówkę na Zasaniu w Przemyślu, który sprzedał w r. 1721 stryjowi Franciszkowi. Otaczał opieką klasztor Franciszkanów w Sanoku i parafię w Izdebkach.

Z małżeństwa z Justyną ze Stadnickich (1. v. Stefanową Balową), córką Wiktoryna, kaszt. przemyskiego, pozostawił synów: Piotra, w r. 1748 wojskiego przemyskiego, konfederata barskiego, poległego w r. 1768 pod Mogiłą pod Krakowem, oraz Jana (zm. 1748), właściciela dóbr Izdebki.

 

Boniecki, VIII 273; Niesiecki, (mylne informacje); Uruski, (mylne informacje); Żychliński, III 267; – Akta grodz. i ziem., XXII; – Arch. Diec. w Przemyślu: rkp. 159, 173, 800, 803, 989, 1057; Arch. Paraf. w Krzywczy; B. Ossol.: rkp. 13698/III; WAP w Przemyślu: Arch. Leskie, rkp. 142, 180, 237, 403, 412.

Krzysztof Wolski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr III Rohde (Rode)

1659-01-24 - 1717-01-18
złotnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.